یادداشت اختصاصی طنین نیوز:

 

رخداد اخیر در ترکیه به یک جنگ تمام عیار رسانه ای شباهت داشت/در سال های اخیر هیچ حادثه ای توجه رسانه ها را اینچنین متوجه خود نساخته بود 

 

 - رسانه ها دو شب نسبتا آرام را پشت سر گذاشتند. آرامشی پس از یک طوفان بسیار پر تلاطم.

بامداد شنبه در حالیکه پاسی از شب گذشته بود، خبر کودتا در ترکیه خواب را از چشمان همگان ربود. طی یک نیمروز-یعنی از بامداد شنبه تا ظهر همانروز- رسانه ها تمام توان و قدرت خود را صرف پوشش اخبار و حواشی این رخداد کردند. خبرنگاران با انواع وسایل ارتباطی-از رایانه و تلویزیون گرفته تا گوشی های تلفن همراه و شبکه های اجتماعی- مدام مشغول رصد و مخابره ی اخبار کودتا بودند، و لحظه ای چشم روی هم نگذاشتند. شاید در بحبوحه ی این حوادث بسیاری از آنها آرزو میکردن غائله هر چه زودتر خاتمه یافته یا برای ساعاتی هم که شده متوقف گردد، تا اندکی فرصت فراغت و استراحت بیابند.با این وجود انگار بیدار ماندن تبدیل به یک تکلیف شده بود، و تا ماجرا به انتها نمیرسید، هیچ کس خیال ترک میدان را نداشت. قطعا اگر کودتا –حتی به فرض محال- تا امروز هم با همان شدت و حدت ادامه می یافت، رسانه ها ناگزیر بودند مانند ساعات اولیه و با همان کیفیت به پوشش اخبار بپردازند.

- در سال های اخیر، جهان و بویژه منطقه همواره پر از حادثه و جنجال بوده است. اما تا آنجا که به یاد دارم، بعد از حمله ی آمریکا به عراق هیچ حادثه ای نتواسته بود -حداقل در سطح منطقه- تا به این اندازه رسانه ها را به تکاپو و هیجان بیندازد. نه جنگ 33 روزه اسرائیل علیه حزب الله لبنان، نه جنگ های اسرائیل علیه غزه، نه ظهور پدیده ای بنام داعش و گسترش روزافزون آن، نه بیداری اسلامی و انقلاب مصر، نه جنگ عربستان علیه یمن و... با وجود اهمیت به مراتب بیشترشان؛ هیچکدام به اندازه ی کودتای نافرجام ترکیه توجه رسانه ها و به تبع آن افکار عمومی را در یک مقطع کوتاه اینچنین متوجه خود نساخته بودند. این موضوع آنقدر حساس شده بود،که رسانه ها در آن ساعات بجز اخبار کودتا تقریبا هیچ خبر دیگری را مخابره نمی کردند!

- تمام این قراین نشان میدهد، رخداد اخیر در ترکیه بیشتر به یک جنگ تمام عیار رسانه ای شباهت داشت، تا به یک کودتا یا شورش یا هر نام دیگری که بر آن میشود گذارد. بنده بر این باورم که سرنوشت کودتا بیش از آنکه در کف خیابانها ی استانبول و آنکارا رقم بخورد، بدست رسانه ها شکل گرفت.

- در یادداشت بعدی بطور مفصل و دقیق ویژگی ها و ابعاد منحصر بفرد این جنگ تمام عیار رسانه ای را شرح خواهم داد، و خواهم گفت که چرا معتقدم تعبیر جنگ رسانه ای برای حادثه ی اخیر ترکیه بسیار رساتر از کودتاست!

 

((فرهاد نبی زاده))

 

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی